سازوکارهاي رسيدگي به تخلفات ورزشي


گروه حقوقي- فدراسيون‌هاي بين‌المللي و قاره‌اي فوتبال نمونه اعلاي سازمان‌هاي بين‌المللي هستند. محروميت‌ها و تنبيهاتي که براي اجرا نکردن تصميمات اين سازمان‌ها اتخاذ مي‌شود، باعث شده است تصميمات آنها از سوي کشورهاي عضو تا حد زيادي رعايت شود.
براي نمونه مي‌توان به تعليق فوتبال ايران اشاره کرد که باعث تغييراتي حقوقي زيادي در ساختار فدراسيون فوتبال شد. اين نهادهاي بين‌المللي داراي نهادهاي حل و فصل اختلافات و رسيدگي به تخلفات حوزه ورزش نيز هستند. با وجود اين در کشور ما آشنايي اندکي با ساختارهاي رسيدگي به تخلفاتي از اين دست وجود دارد.

اين متخصص حقوق ورزشي به «حمايت» مي‌گويد: بحث حقوق ورزشي اولين بار 30 سال پيش و در سال 1991 در دانشگاه آتن مطرح شد و مورد بررسي قرار گرفت. از آن سال به بعد درسي به نام حقوق ورزشي در دانشكده‌هاي تربيت بدني آتن تدريس شد؛ اما ‌اكنون اين درس به عنوان يك واحد رسمي در رشته‌هاي تربيت بدني تدريس مي‌شود.
این متخصص خاطرنشان مي‌کند: ايران براي نخستين بار در سال 1375 سميناري را در تهران با حمايت كميته بين‌المللي المپيك برگزار كرد و ميزبان ششمين دوره كنگره بين‌المللي حقوق ورزشي شد و در همان سال به عضويت اين كميته درآمد. بر اين اساس عملا ايران از 15 سال قبل به عنوان قديمي‌ترين عضو آسيايي انجمن بين‌المللي حقوق ورزش شناخته مي‌شود.
اين مدرس دانشگاه اضافه مي‌کند: پس از برگزاري اين كنگره بحث توجه به حقوق ورزشي به صورت جدي‌تر در زمينه بين‌المللي و ملي دنبال شد. به گفته دكتر ، از سال 1381 اقدامات موثري به منظور تشكيل دادگستري و دادگاه ويژه ورزش با همكاري قوه قضاييه طراحي شد و از همان زمان تا به حال ابلاغ تشكيل دادگستري يا دادسراي ويژه ورزش در حال بررسي است.

لزوم گسترش حقوق ورزش در كشور
اين حقوقدان خاطرنشان مي‌کند: يكي از اساسي‌ترين وظايف كميسيون حقوقي كميته‌ ملي ‌المپيك، آگاه كردن ورزشكاران، مربيان، داوران و به طور كلي تمامي اهالي ورزش به حق و حقوق قانوني خودشان است. دكتر شكري درباره اين كميسيون مي‌گويد: قبل از اين، اقدامات سهل‌انگارانه زيادي را در بروز خسارات جاني و مالي در ورزش داشتيم اما برگزاري كلاس‌هاي حقوق ورزشي در كاهش اين تخلفات و پايين آمدن حجم دعاوي ورزشي و جرايم مالي ثمربخش واقع شد.
وي هدف اصلي اين كميسيون را گسترش رشته حقوق ورزش در دانشكده‌هاي حقوق دانسته و ادامه مي‌دهد كه در سال 1383 پس از شركت در نهمين كنگره حقوق ورزشي كه در آتن برگزار شد، همزمان تصميم به ارايه رشته حقوق ورزشي در دانشگاه‌ها گرفتيم كه خوشبختانه هم‌اكنون در رشته تربيت بدني درسي به نام حقوق ورزشي گنجانده شده است. وي خاطرنشان مي‌كند: البته ما درصدديم كه مانند كشورهاي ديگر موضوع حقوق ورزشي را گسترش بدهيم بنابراين با دانشكده‌هاي حقوق مكاتبه‌هايي داشته‌ايم كه رشته‌اي به نام حقوق ورزشي به اين دانشكده‌ها در مقطع كارشناسي ارشد اضافه شود. اين طرح اکنون مراحل كاري و تحقيقاتي را طي مي‌كند تا وزارت علوم آن را بررسي کند و در اين باره نظر نهايي ارايه شود.

پيشنهاد تشكيل دادگاه حكميت در آسيا
این متخصص در كنار توسعه حقوق ورزش در دانشكده‌هاي حقوق به عنوان لازمه تئوريك اين رشته، پيشرفت محاكم قضايي ورزشي در جهان را ثمره عملي ايجاد حقوق ورزشي مي‌داند و بر اين عقيده است كه هر آنچه ما در بحث علمي مي‌كاريم بايد در اين دادگاه‌ها درو كنيم.
وي ادامه مي‌دهد كه بر همين اساس در حاشيه برگزاري شانزدهمين كنگره حقوق ورزش در سئول، پنج كشور آسيايي حاضر، يعني جمهوري اسلامي ايران، چين، ژاپن، هند و كره جنوبي، جلسات زيادي را درباره تشكيل دادگاه حكميت ورزشي آسيا برگزار كردند.
وي با اشاره به اينكه هم اكنون تنها دادگاه بين‌المللي ورزشي به جرايم و تخلفات ورزشي رسيدگي مي‌كند، ادامه مي‌دهد: مقر اين دادگاه سوئيس است و به تمام دعاوي بين‌المللي رسيدگي مي‌كند؛ اما ما خواستار تشكيل دادگاه حكميت ويژه آسيا براي طرح دعاوي درون‌‌قاره‌اي شده‌ايم كه خوشبختانه سال گذشته اساسنامه آن توسط هيات موسس به تصويب رسيد. رييس كميسيون حقوقي شوراي ملي المپيك مي‌گويد: كه در كنفرانس امسال در صدد ثبت اين هيات در شوراي المپيك آسيا هستيم. وي تاكيد مي‌كند: جمهوري اسلامي ايران قصد پيگيري موضوع تشكيل دادگاه حكميت آسيايي ورزش و طرح آن در ميان كشورهاي آسيايي را دارد و ما مي‌خواهيم ايران در اين دادگاه جايگاه خوبي داشته باشد و در صورت تصويب، كرسي‌هايي در صدر اين دادگاه در اختيارمان قرار گيرد.
این حقوقدان مي‌گويد: براي پيگيري مراحل ثبت اين دادگاه، آقاي كومار نماينده هند از سوي هيات موسس به عنوان دبير كل هيات انتخاب شده و قرار است عضويت و ثبت اين دادگاه را در شوراي المپيك آسيايي دنبال كند. وي خاطرنشان مي‌كند كه در آن صورت كشورهاي آسيايي موظف مي‌شوند دعاوي آسيايي خود را به اين دادگاه بفرستند.
حكميت ورزشي در حقوق ايران
وی با اشاره به اينكه در كميسيون حقوقي كميته ملي المپيك، طرح تشكيل دادگاه حكميت ايران را نيز ارايه داده‌ايم؛ زيرا كشورهاي مختلف دنيا خودشان دادگاه حكميت دارند و ما هم مي‌توانيم براي رسيدگي به دعاوي ورزشي چنين دادگاه يا شوراي حكميتي داشته باشيم، مي‌گويد كه اساسنامه اين ديوان يا شوراي حكميت را ارايه داده‌ايم اما هنوز اراده قطعي براي شروع كار اين ديوان قرار نگرفته است.
اين حقوقدان درباره امکان قانوني تشكيل اين دادگاه مي‌گويد: طبق قانون اساسي تمامي دعاوي ممكن است به حكميت ختم شود و قانون اساسي ما اين را در راستاي قانون مي‌داند؛ پس براي تشكيل شوراي حكميت منع قانوني وجود ندارد.
وی در ادامه به بيان ادله تشكيل شوراي حكميت ورزشي در كشورمان مي¬پردازد و اضافه مي¬کند: دعاوي ورزشي به دليل ماهيت ويژه خود و وجود افراد مشهوري كه به عنوان طرفين آن قرار مي‌گيرند و لزوم حفظ شخصيت و آبروي آنها بايد به طور خاص رسيدگي شوند.
وي درباره ديگر مزاياي تشكيل شوراي حكميت ادامه مي‌دهد: سياست كشور ما مبتني بر قضازدايي و مراجعه كمتر به دادگاه‌هاي قضايي است كه اين هدف نيز با ايجاد اين ديوان عملي مي‌شود. شكري با بيان اينكه اين ديوان در مجمع كميته بين‌المللي كه نهادي مردم‌نهاد و غيردولتي است به تصويب مي‌رسد، امكان اعمال نفوذ دولتي‌ها در آن را كمرنگ مي‌داند و مي‌افزايد اما چون فدراسيون‌ها عضو كميته المپيك هستند، پس از تاييد كميته ملي المپيك، فدراسيون‌ها نيز به عضويت اين ديوان يا شوراي حكميت ورزشي درخواهند آمد.

ضرورت تشكيل ديوان حكميت
وی درباره اينكه شوراي حكميت در صورت تشكيل صلاحيت رسيدگي به چه پرونده‌هاي ورزشي را خواهد داشت و چه مشکلاتي را برطرف خواهد كرد؟ مي‌گويد: براي پاسخ به اين سوال لازم است كه يك تقسيم‌بندي از دعاوي ورزشي داشته باشيم؛ برخي از دعاوي تحت عنوان جرايم مطرح مي‌شوند، مانند كلاهبرداري، اينها قطعا در دادگاه قضايي بررسي مي‌شوند و در كل، وقتي فردي عملي مرتكب شده كه مستحق مجازات است، اين موضوع در حكميت مطرح نمي‌شود و رويه قضايي خاص خود را مي‌طلبد.
وي ادامه مي‌دهد: اما دسته دوم تخلفات و اختلافات، دعاوي حقوقي است كه در ورزش اتفاق مي‌افتد و اينها عموما در كميته‌هاي انضباطي بررسي مي‌شوند. اگر اين احكام پس از راي كميته و بررسي كميته استيناف باز هم مشكلي به آن وارد بود، مي‌توان آنها را در شوراي حكميت به آن رسيدگي كرد.  مبحث سوم دعاوي حقوقي، اختلافات ورزشي است؛ مثل دعاوي‌اي كه بين افراد حقيقي يا حقوقي بر سر مسايل مالي به وقوع مي‌پيوندد كه مي‌تواند در اين شورا مورد بررسي قرار گيرد. اين استاد حقوق ورزشي درباره انواع ديگر اختلافات ورزشي و نحوه رسيدگي به آنها در شوراي حكميت ورزشي ملي مي‌افزايد كه رسيدگي به مسايل و اختلافاتي كه فدراسيوني نسبت به آيين‌نامه داخلي خود انجام داده است نيز مي‌تواند به عنوان موضوع ديگري باشد كه در صلاحيت اين ديوان قرار مي‌گيرد.
  بر اين عقيده است كه با تشكيل اين ديوان يا شوراي حكميت، افزون بر كاهش حجم دعاوي، به عدالت در ورزش نزديك مي‌شويم. وي معتقد است: يکي از انتقاداتي که بر حقوق بين‌الملل وارد کرده‌اند اين است که ضمانت اجراي موثري براي اجراي اصول و قواعد خود ندارد؛ اما مشاهده مي‌شود که در مورد فدراسيون‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي فوتبال ضمانت اجراي موثر موجود است. استفاده از اين پشتوانه مي‌تواند در حل اختلافات ورزشي همچنين رسيدگي به جرايم ورزشي مفيد باشد به نحوي که يک مرجع بي‌طرف و معتبر به اختلافات رسيدگي کند و راي صادر کند.