حضرت مهدی (عج) کیست

نام مبارک آن حضرت (م ح م د) فرزند حضرت امام حسن عسگری (ع) می باشد و کنیه اش ابوالقاسم است.

حضرت مهدی (عج) سحرگاه 15 شعبان المعظم سال 255 یا 256 هجری قمری در سامراء از مادری پاک دامن و نجیب به نام (نرجس خاتون) تولد یافت ، پنج سال در دامن تربیت پدر بزرگوارش بود، در این مدت بیش از یکصد تن از افراد صالح و مومن، خدمتش مشرف و از محضر پرفیضش استفاده نمودند.

در سال 260 هجری قمری که شهادت پدرش حضرت امام حسن عسگری (ع) اتفاق افتاد، به جای پدر به مقام والای امامت منصوب و به خاطر امری که خدا برای او در نظر گرفته بود از همان اول، در غیبت به سر برد که آن را غیبت صغری گویند.

همچنین بوسیله چهار نایب خاص به ترتیب عثمان بن سعید-محمد بن عثمان- حسین بن روح-علی بن محمد سیمری با مردم ارتباط داشت و پس از این مدت که 69 سال ادامه داشت، غیبت صغری پایان یافت و به علی بن محمد سیمری رسید مشعر بر آنکه: ماذون نیستی دیگر کسی را نایب خود قرار دهی و اعلان این جهت که (غیبت کبری) پیش آمده، دستور اکید صادر فرمود که مردم را از این پس به علما و راویان احادیث ارجاع ده. البته هنوز غیبت کبری ادامه دارد تا روزی که خدا بخواهد حضرت بیاید و جهان پر از ظلم و ستم را پر از عدل و داد نماید.

 

علائم ظهور حضرت مهدی (علیه السلام)

1-صیحه ای در نیمه ماه رمضان

نعیم، به سند خود از پیامبر (ص) روایت نموده که فرمود: زمانیکه در ماه رمضان صیحه و صدائی واقع شود، پس همانا آن علامت که در ماه شوال، به وقوع بپیوندد، آواز دلیران در معرکه و کارزار بلند شود و در ماه ذی القعده فتنه و خونریزی واقع شود و خون ها در ماه ذی الحجه ریخته شود و محرم چه محرمی، سه مرتبه تکرار فرمود. چقدر دور است ، چقدر دور است، کشته می شوند در آن جنگ و فتنه، چه کشته شدنی، چه کشته شدنی، راوی می گوید عرض کردیم: یا رسول الله صیحه کدام است؟

رسول اکرم (ص)  فرمود: آن ندا در نیمه ماه رمضان می باشد در روز جمعه وقت چاشتگاه و این واقع می شود در ماه رمضانی که اول آن جمعه باشد، پس این صدا که واقع می شود، خوابیده را از بیدار، و این ایستاده را می نشاند و دختران را در شب جمعه از سرا پرده های خود بیرون می آورد.

پس هرگاه روز جمعه نماز فجر را خواندید داخل شوید به خانه های خودتان و درها و روزنه ها و پنجره های خانه خود را ببندید و قفل نمائید و مسدود کنید و نفسهای خود را بپیچید و گوشهای خود را بگیرید.

پس چون احساس صیحه کردید برای خداوند متعال سجده بیفتید و بگویید: "سبحان القدوس، ربنا القدوس" پس کسی که این کارها را بنماید نجات یابد و هر کس که نکند هلاک گردد.

2- بیهوش و کر شدن هزاران نفر از صدای صیحه

نویسنده "مجمع الزوائد" در جزوه هفتم صفحه 310  باب "مایکون من الفتن" از حضرت رسول اکرم (ص) به سند خود روایت کرده که فرمود: در ماه رمضان صدائی شنیده خواهد شد. عرض کردند : ای پیامبر! در اول آن یا وسط و یا آخر آن؟

حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: نه بلکه در نیمه آن ماه، زمانی که شب نیمه ماه ، شب جمعه باشد، صدائی از آسمان بلند می شود که هفتاد هزار نفر از ترس آن بیهوش و هفتاد هزار نفر کر می شوند. عرض کردند : یا رسول الله پس از امت شما چه کسی سالم خواهند ماند؟

فرمود: کسی که ملازم خانه اش باشد و پناه ببرد به خداوند بزرگ به سجده کردن و صدای خود را برای خدا به تکبیر بلند نماید.

پس صدای اول صدای جبرئیل است و صدای دوم صدای شیطان است.

پس صدا در ماه رمضان بلند شود و در ماه شوال صدای اسلحه و در گیری سخت به گوش رسد و در ماه ذی القعده قبیله ها و دستجاب از یکدیگر تمیز داده شوند.

و در ماه ذی الحجه حاجیان غارت شوند.

و در ماه محرم چه محرمی! در اول آن بلا بر امت من روی دهد و در آخر آن فرج است برای امت من، در آن وقت مرکب سواری پالان کرده که مومن بر آن سوار شود و نجات یابد، بهتر است از برای او از قصری که هزار دینار طلا قیمت آن باشد.

اعاذنا الله من شرور آخر الزمان

قال رسول الله- صلی الله علیه و آله و سلم: یوشک اهل العراق ان لا لایجئینی الیهم قفیز و لا درهم

قیل: من این؟

قال:من قبل العجم یمنعون ذلک.

ثم قال: یوشک اهل الشام ام ان لما بحئی لابجی الیهم دینار و لامدی

قیل: من این ذالک؟

قال: من قبل الدوم. ثم سکت هنیهئه.

حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: نزدیک است که به سوی اهل عراق نه ققیزی بیابد و نه درهمی

عرض کردند: یا رسول الله! از طرف کی؟

حضرت فرمود: از طرف عجم (غیر عرب) منع می کنند آنرا.

پس فرمود: نزدیک است که به سوی اهل شام نیاید دیناری و نه مدی

عرض شد: از کجا ؟ فرمود: از طرف روم

آنگاه حضرت کمی سکوت فرمود.

3-خراب شدن بعضی از شهرها در آخرالزمان

خدیفه از رسول اکرم (ص) روایت نموده که فرمود: ان مصر، امنت فی الخراب حتی تخرب البصره ثم ذکر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:

ان خراب البصره من العراق و خراب مصر من جفات النیل

و خراب مکه من الحبشه

و خراب المدینه من السیل

و خراب الیمن من الجراد

و خراب الابله من الحصار

و خراب الفارس من الصعالیک من الدیلم

و خراب الدیم من الارمن

و خراب الارمن من الجرز

وخراب الجرزمن الترک

و خراب الترک من الصواعق

و خراب السند من الهند

و خراب الهند من الصین

و خراب الصین من الرمل

وو خراب الحبشه من الرحفه

و خراب الزوار من السفیانی

و خراب الروحاً من الخسف

و خراب العراق من القحط

همانا مصر، ایمن است از خراب شدن تا اینکه بصره خراب گردد.

سپس حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: خراب شدن بصره از عراق می باشد و خراب شدن مصر از خشک شدن رود نیل است.

و ویرانی مکه از حبشه است.

و ویرانی مدینه از سیل است.

و ویرانی یمن به خاطر ملخ است.

و ویرانی ابله از حصار است.

و خراب شدن فارس، از فقرا و گدایان و بینوایان دیلم میباشد.

و خراب شدن دیلم از ارمنستان است.

و خراب شدن ارمنستان از جرز است.

و خراب شدن ترکستان از صواعق است.

و خراب شدن سند از هند است.

و خراب شدن چین از رمل است.

و خراب شدن حبشه از زمین لرزه است.

و خراب شدن بغداد از سفیانی است.

و خراب شدن روحا به فرو رفتن است.

و خراب شدن عراق از قحطی خواهد بود.

 

4- بیرون آمدن یاران امام زمان (عج) از شهر قم

حضرت علی علیه السلام در جواب کسی که پرسید: در زمان نزول فتنه، سالم ترین و بهترین شهرها کدام است فرمود: اسلم الواضع یومئذ«ارض الجبل» فاذا اضطریت خراسان، و وقع الحرب بین اهل جرجان و طبرستان و حزبت سجستان، فاسلم الواضح یومئذ «قصبه قم» تلک البلده التی یخرج منها انصار خیر الناس اباً و اماً وجداً وجده و عماً و عمه، تلک التی سمی الزاهرا بها موضوع قدم جبرئیل، و هوالوضع الذی نبع منه الاء الذی من شهرب منه کهیئه الطیر و منه یغتسل الرضا علیه السلام و من ذالک الوضع یخرج کیش ابراهیم و عصا موسی و خاتم سلیمان.

سالم ترین جاها در آن روز، «زمین جبل» است.

پس چون مضطرب شد خراسان و قتی در میان اهل گرگان و طبرستان جنگ واقع شد و سیستان خراب شد، پس سالم ترین مواضع در آن هنگام شهر «قم» است. وآن شهری است که بیرون میاید از آن، یاران کسی که بهترین مردم است از جهت پدر و مادر و جد و جده عمو و عمه.

و آن شهری است که زهرا نامیده شده.

و در آنجاست جای پای جبرئیل، و آنجاست جائی که می جوشد از آن، آبی که هر بنوشد از آن، ایمن میشود از هر در وی و از آن آب سرشته شده گلی که از آن ساخته شده هیئت و شکل مرغ. و از آن غسل کند رضا علیه السلام، و از آنجا بیرون میآید قوچ ابراهیم و عصای موسی و انگشتر سلیمان علیه السلام.

 

5- ظاهر شدن آب بر روی زمین در شهر قم

حضرت امام حسن عسگری علیه السلام جریان شب معراج رسول اکرم (ص) و نظر کردن آن حضرت را به قم و پرسش از جبرائیل را ذکر نموده و فرمودند: جبرئیل گفت: اینجا شهری بنا خواهد شد و بندگان مومن خدا در آنجا جمع شوند و امیدوار به محمد (ص) و شفاعت او در قیامت باشند. برایشان هم و غم و حزنها و مکاره وارد شود.

راوی پرسید: پس چه وقت انتظار فرج خواهند داشت؟

امام فرمود «اذا ظهر الماء علی وجه الارض»

یعنی : هر گاه آب بر روی زمین ظاهر شود.

علامه مجلسی میفرماید: در این زمان، هنوز آبی جاری نشده است.

 

6- دعوت مردم توسط مردی از سرزمین قم

از حضرت موسی بن جعفر (ع) روایت شده است که فرمود « مردی از اهل قم مردم را دعوت به حق خواهد کرد. جمعی با او جمع خواهند شد که در استحکام روح، مانند پاره های آهن باشند که نه بادهای وزنده ایشان را بلغزاند و نه از جنگ ملول خواهند شد. و نه در ایشان ترسی هست. و بر خدا توکل می کنند و عاقبت برای متقین می باشند.

 

7- اختلاف دو گروه از عجم در کلمه عدل

عبدالله بن یشار رضیع، از حضرت سیدالشهداء علیه السلام نقل نموده که میفرماید

در اختلاف از عجم در لفظ کلمه «عدل»هزاران نفرکشته خواهند شد و شیخ طبرسی به دارآویخته خواهدشد. شاید اشاره به جریان مشروطه و دارزدن عالم بزرگوار شیخ فضل الله نوری است.

 

8- قومی که در مشرق خروج می نمایند.

حضرت امام محمدباقر علیه السلام به ابوخالد کابلی فرمود: گویا می بینم قومی را که در مشرق خروج کرده اند، حق را مطالبه می کنند، و به آنان نمی دهند.! با مطالبه می کنند و از دادن حق به آنان امتناع می ورزند، چون چنین ببینند، شمشیرهای خود را بر دوش خود گذارند و آنگاه آنچه می خواستند به ایشان داده شود و ایشان قبول نکنند تا اینکه قیام کنند و نخواهند داد دولت را مگر به صاحب شما ، کشته های اینان شهیدانند، آگاه باشید! اگر من آن زمان را درک میکردم خود را برای صاحب این امر مهیا می نمودم.

 

9- قم شهر ما و شهر شیعیان ما

از حضرت امام صادق علیه السلام روایت شده است که فرمود: شهر قم شهر ما و شهر شیعیان ماست، شهری است پاکیزه و مقدس و مطهر، که ولایت و دوستی ما و اهل بیت ما را قبول کرده است. هیچ جبار و ظالم و سرکشی به ایشان بد نخواهد، مگر آنکه خداوند در عقوبت وی تعجیل نماید، مادامیکه به یکدیگر خیانت نکنند. و چون خیانت کنند در حق یکدیگر خداوند جباران و گردنکشان را بر ایشان مسلط گرداند. سپس فرمود: اهل قم انصار و یاران قائم ما و رعایت کنندگان حقوق ما هستند.

آنگاه سر مبارک خود را به سوی آسمان کردند و فرمود: خداوندا! نگهدار اهل قم را از هر فتنه و بلاء و از هلاکت رستگاری ده.

 

10-قم وکوفه جای امن

اباعبدالله علیه السلام فرمود: چون امنیت در بلاد از بین برود و مردمان بر پشت اسبان نشینند و از زنان و بوی دوری گزینند فالهرب، الهرب، الهرب بگریزند و سخت فرار کنند. راوی عرض کرد: جان و مال و تنم فدایت، کجا پناه می برند؟

فرمود: کوفه و دور تا دور آن و قم و حوالی آن، از این دو شهر بلا دور است.

 

11- عجم شیر مردان شجاع

در ملاحم به سند خود از رسول الله (ص) روایت کرده که فرمود: یوشک این یملا ایدیکم من العجم ثم یجعلهم الله اسد الما یفرون فیقتلون مقاتلتکم ولایاً مکون فیئکم»

در آینده انبوهی از عجم در مقابل شما قرار گیرند، پس خدا قرار می دهد آنان را شیرهایی که فرار نمی کنند، پس جنگ سختی با شما خواهند کرد و در غنیمت های شما هم تصرف نمی کنند.

 

12- وضع زنها در آخرالزمان

اذا رایتم الاتی القین علی روسهن مثل اسنمه البعر فاعلمو هن اه «لاتقبل لهن صلوه»

هر گاه دیدید زنان را که بالی سرشان را مانند کوهان شتر ساخته اند، پس به انها اعلام نمائید که نمازشان پذیرفته نمی باشد. «سیکون فی امتی رجال مرکب نسائهم علی سروج، کاشباه الرجال»

زود است بیاید در امت من، مردانی که زنهایشان سوار شوند بر زین اسبها در حالی که خود را شبیه به مردان کرده اند.

13- آرزوی مرگ

لیاتین علی الناس زمان یاتی الرجل القبر فیقول: یا لیتنی مکان، هذا لیس به حب الله تعالی- ولکن من شده ما یری من البلاء

هر آینه میآید زمانی که مرد کنار قبر میآید و می گوید: کاش من به جای این مرده بودم. البته این حرف را نه از باب دوستی به خدا می گوید، بلکه از شدت بلائی است که به او رو آورده است.

 

14- سختی دین داری

جامع الاخبار در فصل «ذکر زمان سوء» از حضرت رسول اکرم (ص) نقل کرده است: یاتی علی الناس زمان الصابر علی دینه کالقابض علی الجمره

زمانی بر مردم میآد که صبر کنند. بر دین خود،  مانند کسی است که آتش سرخ شده را در دست خود گرفته، این کنایه از شدت سختی است.

 

15- جمع شدن در مساجد برای بحث در مورد دنیا

از حضرت رسول اکرم (در جامع الاخبار) روایت شده که می فرماید: یاتی فی آخر زمان اناس من امتی، یاتون المساجد یقعدون فیسها حلقاً ذکر هم الدنیا و حب الدنیا لا تجالسوهم فلیس لله بهم حاجه

در اخر الزمان افرادی می آیند که از امت من می با شند در مساجد می نشینند و حلقه می زنند.

لیکن ذکر ایشان دنیا و محبت دنیا می باشند. با این جمع ننشینند. زیرا خداوند بزرگ به اینها هیچگونه احتیاجی ندارد و اعمال اینان مورد رضایت حق تعالی نیست.

 

16- کم شدن فقها

قال رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم- سیاتی علی امتی زمان، یکثرقیه القراء و یقل الفقها، و یقبض العلماء و تکثیر الهرج، ثم یاتی بعد ذلک زمان یقرء القرآن رجال من امتی لایجاوز تراقیهم، ثم یاتی من بعد ذلک زمان، یجادل المشرک بالله المومن فی مثل ما یقول.

پیامبر اکرم (ص) فرمود: زود است بیاید بر امت من زمانی که قاریان و خوانندگان زیاد شوند لیکن فقها کم شوند و علما گرفته شوند.

و کشتار و خونریزی زیاد گردد پس بیاید بعد از آن دورانی که مردانی از امت من قرائت کنند.

کتاب قران را لیکن از گلوی /انها تجاوز نکند. پس بعد از آن بیاید زمانی که مشرک به خدا مجادله کند با مومن در آنچه که می گوید.

17- پیروی خواهش های نفسانی و خواندن قرآن با ساز و آواز

قال رسول الله- صلی الله علیه و آله و سلم یاتی علی امتی زمان تکثیر فیه الآراء و تتبع فیه الاهواء و یتخذا القرآن مزامیر. و یوضع علی المان الاغانی یقرء بغیرخشیه، لایاء جرهم الله علی قرائته. بل یلغهم، فعند ذلک تهبشن النفوس الی طیب الالحان، فتذهب حلاوه القرآن، اولئک لا نصیب لهم فی الاخره. و یکثر الهرج و المرج. و تخلع العرباغنتها. وتکتفی الرجال بالرجال، وانسا، بالنساء. ویتخذون ضرب القصیب فیها بینهم. فلاینکره منکر، بل یتراضون به و هو من احدی الکبائر الخفیه. فویل لهمم من دیان یوم القیمه و انامنه بری، و عندها تتخذ النساء مجالس، و تکون امجموع الکثیره حتی ان الموئه لتتکلم فیها الرجال. ویکون جموعهن لهوا و لعباً و فی غیره مرضاه الله. و هی من عجائب ذلک الزمان. فاذا راتیموهم فباینوهم و احذروهم فی الله فانهم حرب لله و لرسوله و الله و رسول.منهم بری.

بر امت من زمانی نیآید که رایها بسیار میشوند.

و از خواهشهای نفسانی پیروی می کنند. و قرآن بصورت سرود و ترانه و با آهنگ و آواز غنا خوانده می شود. و قرائت قرآن موجب ترس آنان نمی شود (در روحیه آنان اثر نمیکند) و خداوند متعال بر قرائت آنان پاداش و اجر نمی دهد، بلکه آنان را لعنت می کند. پس در چنین زمانی مردم از شنیدن آواز و آهنگهای خوش، به نشاط می آیند و حلاوت و شیرینی قرائت قرآن را نمی چشند، و برای اینها هیچ بهره ای از ثواب عالم آخرت نیست. و مردم گرفتار هرج و مرج و فتنه و قتل و آشوب میشوند. و عرب مطلق العنان و سر خود می گردد. مردها به مردها و زن ها به زن ها در فجور اکتفا می نمایند.

ساز و آواز در میان آنان نواخته می شود و کسی از آنان نهی نمی کنند بلکه به آن خشنود هم می شوند و حال آنکه آن از گناهان خفیه است.

پس وای به حال آنان از خداوند دیان و حسابرس روز قیامت و من از انان بیزار هستم و در چنین زمانی زنها مجلس هایی می گیرند و دسته بندیها زیاد می شود تا  این اندازه که زن در مجالس، مانند مرد، سخنرانی می کند و اجتماعاتشان برای لهو و لعب است. نه برای رضای خدا ! و این از عجائب آن زمان است. اگر آنانرا دیدید با آنها قطع رابطه کنید. و برای رضای خدا از آنان پرهیز کنید. زیرا که ایشان جنگ کنندگان با خدا و پیغمبر می باشند. و خدا و رسول او از آنها بیزارند.

 

18- تزلزل مردم در ایمان و اعتقادات

قال رسول الله- صلی الله علیه واله و سلم: تکوین بین الساعه فتن کقطع الیل المظلم یصبح الرجل فیها مومنا و یمسی کافرا" و یمسی مومنا" و یصبج کافرا" یبیع اقدام دینهم بعرض الدنیا

حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: در نزدیکی قیامت فتنه ها و گرفتارهایی پیدا میشود چون قطعه های شب تاریک، و در آن فتنه ها و آشوبها، مرد طرف صبح مومن است و چون خود را در مقابل متاع دنیوی از دست می دهند.

 

19- گرفتاریهای متعدد

قال مهاذبن جبل: ایها الناس اربع خلال من استطاع ان لایدر که شی منهن فلایدرکه

قالو: و ماهی؟

قال: یاتی زمان یظهر فیه الباطل و یصبح الرجل علی دین و یمسی علی آخر. و یقول الرجل: و الله مادر ی علی ماانا، لا یعیش علی بصیره و یعطی الرجل المال من مال الله علی این یتکلم بکلام الزور الذی سیخط الله.

معاذبن جبل نقل می کند: ای مردم! چهار نوع گرفتاری و اختلال پیش خواهد آمد و اگر بتوانید که انها بشمار نرسد. البته لازم است. گفتند: آنها چیست؟

گفت: زمانی خواهد آمد که باطل جلوه پیدا کرده و بر حق غلبه نماید و هوسرانی و ضعف مردم به جایی رسد که طرف صبح به آیینی وابسته شوند و طرف عصر به آیین دیگری می پیوندند. به اندازه ای در تزلزل و تحیر و تردید باشند که نمی فهمند که در چه روش و طریقه ای هستند. نه زندگی انها روی بصیرت و اطمینان است و نه مرگ آنها، و مردمی را مال میدهند که بر خلاف رضا و حکم خداوند متعال سخن بگوید.

 

20- عرب و فتنه های آخر زمان

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: و یل للعرب من شر قد افترب فتنا کقطع اللیل المظلم یصبح الرجل مومنا و یمسی کافر". یبیع قوم دینهم بعرض من الدینا قلیل، المتسک یممئذ بدینه کالقابض علی الجمره.

پیامبر اکرم (ص) فرمود: وای به حال عرب از شری که نزدیک است، فتنه هایی است مانند قطعه های تیره شب تاریک، صبح میکند مرد به حال ایمان و شب کافر است. و جمعی از مردم دین خودشان را به متاع ناچیزی می فروشند و کسی که در آن روز، دین خود را محکم بگیرد مانند کسی باشد که آتش بدست گرفته باشد.

 

21- تعداد یاران حضرت مهدی (عج)

صاحب منتخب التواریخ می نوید: فاضل کامل شیخ فضل الله بن شیخ محمد باقر قائنی بیرجندی در کتاب «مصباح الاخزان فی اشراط قیام صاحب الزمان علیه السلام» از کتاب «حجه» سید هاشم بحرانی نقل فرمود در روایتش موصل است و در آن روایت نام تمام سیصدو سیزده نفر و قبله و بلد ایشان را ذکر کرده که منحصرا" عبارتند از : 24 نفر از طالقان 18 نفر از قم 14 نفر از کوفه- 12 نفر از هرات- 12 نفر جرجان- 12 نفر از مرو- 9 نفر از بیروت- 8 نفر از مدائن 8 نفر از نیشابور 7- نفر از ری- 7 نفر از طبرستان- 6 نفر از یمن- 5- نفر از طوس- 5 نفر از تفلیس- 4نفر از همدان- 4 نفر از سنجار 4 نفر از قسطاط- 4 نفر از دیلم- 3 نفر از دمشق- 3 نفر از سجستان- 3نفر از مصر- 3 نفر از رقه- 3 نفر از خابور- 2 نفر از مدینه- 2 نفر از قومس که سبزوار باشد و بقیه از سایر مناطق هستند.

 

                                فضیلت انتظار امام زمان

1-   حضرت امام جعفر صادق (ع) فرمودند: صبح و شام منتظر امام زمان باشید.

2-   حضرت سجاد (ع) فرمودند: انتظار فرج، خود بزرگترین گشایش است.

3-   حضرت امام جواد (ع) فرمودند: بهترین اعمال شیعیان ما، انتظار فرج است.

4-   حضرت امام هادی (ع) فرمودند: آن گاه که امام زمان شما در دوران حکومت ظلم و ستم از نظرها پنهان شد منتظر فرج باشید.

5-   امام موسی کاظم (ع) فرمودند: بهترین عبادت بعد از شناخت خداوند، انتظار فرج و گشایش است.

6-   حضرت امام جواد(ع) فرمودند: همان قائم از ما است او همان مهدی است که واجب است در زمان غیبتش منتظرش باشند و در وقت ظهورش اطاعتش کنند و او سومین نفر از اولاد من است.

7-   حضرت باقر (ع) فرمودند: صبر کنید برگزاردن احکام شرع و شکیبایی وزید در برابر دشمنان و آماده و حلضر یراق باشید برای امامتان که در انتظار او هستید.

8-   حضرت صادق(ع) فرمودند: هر که دوست دارد از یاران قائم (ع) باشد، باید انتظار کشد و از گناه پرهیز کند و بر اخلاق نیکو باشد در حالی که منتظر است. پس اگر چنین کسی پیش از قیام حضرت مهدی در گذرد، او را پاداشی باشد مثل پاداش کسی که حضرت قائم (ع) را درک کرده است. پس کوشش کنید و انتظار کشید، که گوارایتان باد ای گروه مورد رحمت.

9-   حضرت صادق (ع) فرمودند: هر که از شما  براین آیین تشیع بمیرد در حالی که منتظر باشد همانند کسی است که در خیمه قائم (ع) در خدمت آن حضرت باشد.

10-                     حضرت علی (ع) فرمودند: منتظر فرج و گشایش باشید و از رحمت الهی نومید مشوید، چه محبوبترین اعمال نزد خدای عزوجل انتظار فرج است، هنگامی که بنده با ایمان بر آن مداومت ورزد.

11-                     رسول اکرم (ص) فرمودند: برترین عبادت انتظار فرج است.

12-                     حضرت علی (ع) فرمودند: کسی که انتظار ظهور دولت فرزندم مهدی (ع) باشد مانند کسی است که در راه خدا به خون خویش بغاتد.

13-                     امام صادق(ع) می فرماید: کسانی که انتظار دولت قائم باشند چون آن کسانند که در خدمت رسول اکرم (ص) به شهادت رسیده باشند.

14-                     امام صادق (ع) فرمودند: بی تردید مردم زمان غیبت مهدی(ع) که امام او را باور دارند و منتظر ظهور اویند از مردمان دیگر زمانها برترند و افضل تر.

 

آثار و فواید دعا برای فرج امام زمان (عج)

صاحب مکیان المکارم خلاصه آثار و فواید و ویژگی هایی را که بر دعا کردن برای تعجیل فرج مرتب است، بیان می کند و ما هم به جهت اینکه کتاب مکیال المکارم که به امر مطاع ولی عصر (عج) نوشته شده کتابی مبارک و پرخیر است، مطالب آن را ذیلاً نقل می کنیم:

دعا کننده برای فرج حضرت مشمول برکات زیر می گردد:

1-   اطاعت از امر مولایش کرده است که فرمودند: و بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است.

2-   این دعا سبب زیاد شدن نعمت ها می گردد.

3-   و اظهار محبت قلبی است.

4-   و نشانه انتظار است.

5-   و زنده کردن امر ائمه اطهار (ع) است.

6-   و مایه ناراحتی شیطان لعین است.

7-   و اداء قسمتی از حقوق آن حضرت است(که اداء حق هر صاحب حقی واجب ترین امور است)

8-   و تعظیم خداوند و دین خداوند است.

9-   حضرت صاحب الزمان (عج) در حق دعا کننده دعا می کند.

10-                     شفاعت آن حضرت در قیامت شامل حال او می شود.

11-                     و شفاعت پیامبر انشاء الله شامل حال او می شود.

12-                     و این دعا امثال امر الهی طلب فضل و عنایت اوست

13-                     و مایه استجابت دعا می شود.

14-                     و اداء اجر رسالت است.

15-                     و مایه دفع بلاست.

16-                     و سبب وسعت روزی است انشاء الله

17-                     و باعث آمرزش گناهان می شود.

18-                     و دعا کننده مشرف به دیدار آن حضرت در بیداری یا خواب می شود.

19-                     و در زمان ظهور آن، حضرت بدنیا رجت می کند.

20-                     و از برادران پیامبر(ص) خواهد بود.

21-                     و فرج مولای ما حضرت صاحب الزمان(عج) زودتر واقع خواهد شد.

22-                     و سبب پیروی از پیغمبر و امامان- صلوات الله علیهم اجمعین می شود.

23-                     وفای به عهد و پیمان الهی است.

24-                     و آثار نیکی به والدین برای دعا کننده فرج حاصل می گردد.

25-                     و فضیلت رعایت و اداء امانت برایش حاصل می شود.

26-                     و سبب زیادشدن نور امام (ع) در دل او می گردد.

27-                     و دعا برای فرج موجب طولانی شدن عمرش خواهد شد انشاءالله

28-                     و موفق به تعاون در کارهای نیک و تقوا می شود.

29-                     و به نصرت و یاری خداوند و پیروزی بر دشمنان به کمک خداوند توفیق می یابد.

30-                     و هدایت می شود به نور قرآن مجید

31-                     و به ثواب طلب علم نائل می شود انشاءالله

32-                     و از عقوبت های اخروی انشاءالله در امان می ماند.

33-                     و در هنگام مرگ به او ثروده می رسد و با او به نرمی رفتار می شود.

34-                     و این دعا برای فرج، اجابت دعوت خدا و رسول اکرم (ص) است.

35-                     و با امیرالمومنین(ص) محشور و در درجه آن حضرت خواهد بود.

36-                     و محبوب ترین افراد نزد خداوند می گردد.

37-                     و عزیزترین و گرامی ترین افراد نزد پیامبر(ص) می شود.

38-                     و انشاءالله از اهل بهشت خواهد بود.

39-                     و دعای پیامبر اکرم(ص) شامل حالش می گردد.

40-                     و کردارهای به او به کردارهای خوب تبدیل می شود.

41-                     و خداوند در عبارت او را تایید فرماید.

42-                     و انشاءالله با این دعا عقوبت از اهل زمین دور می شود.

43-                     و ثواب کمک به مظلوم را دارد.

44-                     و ثواب احترام به بزرگتر و تواضع نسبت به او را دارد.

45-                     و پاداش خونخواهی حضرت سیدالشهداء (ع)  را می یابد.

46-                     و شایستگی دریافت احادیث ائمه اظهار(ع) را می یابد.

47-                     و نور او برای دیگران نیز در روز قیامت درخشان می گردد.

48-                     و دعای امیرالمومنین(ع) روز قیامتشاملش می شود.

49-                     و بی حساب داخل بهشت می شود.

50-                     و از تشنگی قیامت در امان می ماند.

51-                     و در بهشت جاودان خواهد بود.

52-                     و مایه خراش روی ابلیس و مجروح شدن دل اوست

53-                     و روز قیامت هدیه های ویژه ای دریافت می دارد.

54-                     و خداوند عزوجل از خدمتکاران بهشت نصیبش می فرماید.

55-                     و در سایه گسترده خداوند قرار می گیرد در جهت برای نازل می شود مادامی که مشغول آن دعا باشد.

56-                     و پاداش نصیحت مومن را دارد.

57-                     و مجلسی که در آن برای حضرت قائم (عج) دعا محل حضور فرشتگان گردد.

58-                     و دعا کننده مورد مباهات خداوند قرار می گیرد.

59-                     و فرشتگان برای او طلب آمرزش می کنند.

60-                     و از کیان مردم محسوب می گردد.

61-                     و این دعا اطاعت از اولیای امر است که خداوند اطاعتشان را واجب کرده است.

62-                     و مایه خرسندی خدای عزوجل می شود.

63-                     و مایه خوشنودی پیامبر (ص) می گردد.

64-                     و این دعا خوشایندترین اعمال نزد خداونداست.

65-                     و حساب او آسان می گردد.

66-                     و این دعا برای او در عالم برزخ انیس و مونس مهربانی خواهد بود.

67-                     و بهترین اعمال است.

68-                     و باعث دوری غم ها می شود.

69-                     و هنگام غیبت بهتر از دعای هنگام ظهور است.

70-                     و فرشتگان در باره دعا کننده دعا می کنند.

71-                     و این دعا تمسک به ثقلین(کتاب و عترت) است.

72-                     و چنگ زدن به ریسمان الهی است.

73-                     و سبب کامل شدن ایمان است.

74-                     و مانند ثواب همه بندگان به او می رسد.

75-                     و این دعا برای فرج از تعظیم شعائر خداوند است.

76-                     و گویند: این دعا ثواب کسی را دارد که با پیامبر(ص) تهیه شده باشد.

77-                     و ثواب کسی را دارد که در زیر پرچم حضرت قائم (عج) شهید شده باشد.

78-                     و ثواب احسان به حضرت صاحب الزوان(ع) را دارد.

79-                     و دعا ثواب گرای داشتن عالم را دارد.

80-                     و پاداش گرامی داشتن شخص کریم را دارد.

81-                     و دعا کننده در میان گروه ائمه اطهار (ع)  محشور می شود.

82-                     و در درجات او در بهشت بالا می رود.

83-                     و از بدی حساب در روزقیامت در امان می ماند.

84-                     و در روز قیامت به بالاترین درجات شهدا (ع) نائل می گردد.

85-                     و به شفاعت حضرت زهرا (س) رستگار می گردد.

   جای تاسف است که بسیاری از موالیان آن حضرت از دعا برای فرج آن بزرگوار غافل مانده و از این فیوضات زیادی که بر دعای آن حضرت مترتب است محرومند. امید است انشاءالله این مختصر مطالبی که درباره فواید دعا برای فرج آن بزرگوار نوشتم، سبب تذکر و تنبه دوستان حضرتش گردد و همگی در صدر حوایج مشروع، برای فرج آن امام انسو جان دعا کنند، تا چه قبول افتد و که در نظر آید.