نکته ها و پندها (بهداشت روانی)

1- به جای انتقاد کردن، بچه ها را تشویق کنید

2-نحوه ی لذت بردن از زندگی را هر روز به بچه های خود بیاموزید.

3-به خود احترام بگذارید.

4-با هر بچه یی برخورد خاص و ویژه یی داشته باشید.

5-اعمال کودک از خودش جداست.

6-توجه داشته باشید که به بچه ها فرصت دهید تا مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرید و خود تصمیم گیرنده باشید.

7-عادت گله و شکایت را از سر بچه ها بیندازید.

8-مراقب باشید فرزندانتان را دست کم نگیرید.

9-از فرزندانتان نخواهید که همیشه در جست و جوی راه امن و مطمئن باشند.

10-از کودکان در زمان حال زیستن را بیاموزید.

11-بیش از حد فداکار نباشید و نقش قربانی را بازی نکنید.

12-انتقاد یا ترور شخصیت ممنوع!

13-لحظاتی را به خلوت خود اختصاص دهید.

14-با افراد خانواده تان طوری برخورد کنید که گویا آخرین دیدار شما با آنهاست.

15-با صدای بلند صحبت نکنید.

16-تفاوت های جنسیتی در زندگی زناشویی را نادیده نگیرید.

17-افکار منفی را خنثی کنید.

18-شنونده ی خوبی باشید و حالت تدافعی به خود نگیرید.

19-مچ گیری نکنید.

20-تا می توانید پاکیزه باشید.

21-همسر خودرا پذیرش کنید.

22-دچار خود شیفتگی نشوید.

23-با رفتار گستاخانه ی فرزندان مقابله کنید.

24-اگر فرزندانتان تکالیف درسی خود را انجام نمی دهند، با آنها ارتباطی قاطعانه برقرار کنید.

25-به جای انتقاد کردن، بچه ها را تشویق کنید.

26-نصیحت نکنید.

27-اجازه ندهید فرزندانتان ساعاتی را با خود خلوت کنند.

28-با فرزندان خود مشورت کنید.

29-زندگی بازی نیست.

30-هر چه را که برای خود نمی پسندید، برای همسر خود هم نپسندید.

31-برای بهبود شرایط اقتصادی خانواده، همسر و فرزندان خود را قربانی نکنید.

32-با همسر خود ارتباط موثر ایجاد کنید.

33-به نزاع ها و بگومگوهای خانوادگی پایان بخشید.

34-نگران حضور دوستان فرزندتان در خانه خود نباشید.

35-نگران نباشید، محبت زیاد بچه ی زیر دو سال را لوس نمی کند.

36- با فرزندان خود طوری برخورد کنید که احساس کنند هم اکنون کامل و بی نقصند، نه اینکه در آینده به جایی خواهند رسید.

37 به بچه ها فرصت دهید خود را انسانی منحصر به فرد و ویژه ببینند.

38-اگر فرزندتان جیغ و داد به راه انداخت، قاطعانه با او برخورد کنید.

39-غرغر نکنید.

40-راه حل ارائه ندهید.

 

نیکی کردن برای سلامتی مفید است

احترام گذاشتن به یک رهگذر، دادن جای خود به خانمی سالخورده داخل اتوبوس، لبخند زدن به همسایه ها و ... از جمله ویژگیهایی است که برای آن ارزش بسیار زیادی قائل هستیم اما به صفاتی کمیاب تبدیل شده اند.

اما آیا می دانستید که نیکی کردن سبب می شود که احساس خوبی در شما به وجود آید و حتی با این عمل در حق خودتان هم خوبی می کنید؟عجیب است نه؟

و با این حال جالب است بدانید که مهربانی به مرور زمان چقدر بار معنایی تحقیرآمیزی به خود گرفته است.وقتی می گوییم "او آدم مهربانی است"،در واقع می توان مترادفهای چون "ضعیف"،"بدون قاطعیت" یا حتی "فاقد ذکاوت" و "عاری از حس انتقادی"را از آن برداشت کرد.با این حال نیکی کردن بدون ریا و تظاهر و بدون هیچ چشم داشتی بزرگ ترین فضیلت به شمار می رود.این فضلیت حتی می تواند شما را سالم و سر حال نگهدارد.به همین دلیل تا جایی که می توانید نیکی کنید!

 

مهربانی همان خوشبختی است

بنابر تحقیقی که در ژاپن روی 175 نفر انجام شده پرسشنامه هایی را در اختیار افراد قراردادند تا از این طریق بسنجند تا چه اندازه ای نیکی کردن در انگیزه، رفتار و زندگی روزانه آنان نقش دارد. در عین حال، از شرکت کنندگان خواسته شد تا 10 دقیقه ای که اخیراً احساس عمیقی در آنان به وجود آورده و منبع استرس و یا برعکس شادی بوده است را توصیف کنند. در آخر، برداشت شخصی این افراد از خوشبختی به کمک مقیاسی که در نظر گرفته بودند ارزیابی شد و بنا به آن مقیاس افراد را به دو گروه تقسیم کردند: گروه اول شامل 81 نفری می شد که احساس خوشبختی می کردند و در گروه دوم 94 نفر قرار داشتند که کمتر از گروه اول احساس خوشبختی می کردند.

نتیجه به دست آمده حاکی از آن است که افرادیکه در زندگی روزانه شان مهربان تر هستند و انگیزه، رفتار و عملکرد  روزانه شان بر پایه مهربانی و عطوفت است، همان افرادی هستند که خود را خوشبخت تر از دیگران می دانند. این افراد همچنین وقایع شادی آور بیشتری را در زندگی تجربه می کنند.

 

 

                   چگونه نور بر عملکرد انسان تأثیر می گذارد

انسان زاییده ی عادات و میراث خود هستند، قبل از اختراع ساعت زنگ دار، بسیاری از کشاوزان با شنیدن صدای خروس که آمدن صبح را خبر می داد از خواب بیدار می شدند سپس، گاوهای خود را می دوشیدند، در مزارع کار می کردند و هنگام شب به رختخواب می رفتند، هیچ برقی وجود نداشت بنابراین، نور خورشید نشانه آغاز و پایان بسیاری از فعالیت ها بود.

نحوه زندگی امروزی به طور قابل توجهی با این دوران اولیه متفاوت است، بسیاری از انسانها هنگام صبح به جای شنیدن صدای خروس یا احساس اشعه های طلایی نورخورشید که به آرامی وارد اتاق می شود، با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار می شوند. اکثر افراد وقتی ساعت زنگ می زند، بلند شدن از رختخواب برایشان دشوار است و دکمه توقف«snooze» را می زنند تا کمی بیشتر از ساعات با ارزش خواب استفاده کنند، پنجره ها هم پرده های ضخیم دارند، بنابراین بسیاری از ما تا وقتیکه به بیرون نگاه نکرده ایم نور خورشید را نمی بینیم، در هنگام شب هم بیدار می مانیم تا برنامه های تلویزیونی شبانه را که در ساعات دیروقت پخش می شوند را تماشا کنیم. امروزه، تلویزیون برنامه هایی دارد که زود یا دیر پخش می شوند که هدف از پخش آنها سرگرم کردن ما در تمام طول شب می باشد.

مشکل اینجاست که سیستم بدن ما نیازمند خواب است، مطالعات انجام شده روی حیوانات نشان داده است که آنها صفات محدودی را هر روز وابسته به فضول سال دنبال می کنند، بطور مثال: در فصل پاییز، بسیاری از گیاهان و حیوانات در هنگام زمستان برای رفتن به خواب آماده می شوند، بسیاری از پرندگان به خاطر فصل زمستان به جنوب مهاجرت می کنند، در طول این زمان، آنها خیلی غذا نمی خورند، (زیرا غذای زیادی پیدا نمی کنند) اما وقتی فصل بهار فرا می رسد، طبیعت زنده می شود، پرندگان از جنوب برمی گردند و درختان هم رویش مجدد خود را آغاز می کنند.

بسیاری از حیوانات کارهای خود را بر اساس فصول سال انجام می دهند تا تمام کارها با روش های مؤثر و مفید انجام پذیرد، به عنوان مثال: بره ها فقط در فصل بهار زمانیکه مادر غذای کافی برای مراقبت کردن از آنها دارد به دنیا می آیند، بیشتر گونه های حیوانی عمل جفت گیری را زمانی انجام می دهند که غذای کافی وجود داشته باشد.

بسیاری از کارشناسان طبیعت هم در این مورد اطلاعاتی دارند، آنها ساعاتی که نور خورشید وجود دارد را برای پرورش به موقع«گیاه پونیستیا»(گیاهی که برگ های اطراف آن قرمز است) برای کریسمس و سوسن یک روزه برای شکفتن در روز عید پاک (عید پاک هم می تواند در ماه مارس  یا آوریل باشد) را دقیقاً مشخص می کنند.

وجود این مسائل بدین معناست که انسانها هم تحت تأثیر نور هستند، نور چرخه ی خواب و بیداری را مشخص می کند، در بسیاری از حیوانات و انسانها، میل به خواب با ترشح هورمونی به نام «ملاتونین» به وجود می آید، ملاتونین در غده کوچکی به نام صنوبری تولید می شود.

هنگام شب، غده صنوبری به پدید شدن نور خورشید عکس العمل نشان داده و شروع به تولید«ملاتونین» می کند، سپس این ماده در خون پخش شده در تمام بدن جریان می یابد و ما را خواب آلود می کند، این ترشح در نیمه شب و در طول ساعات خواب سنگین به اوج خودش می رسد. هنگام صبح، وقتی نور درخشان خورشید از میان چشمها عبور می کند و به «غده صنوبری» می رسد، تولید«ملاتونین» متوقف شده بنابراین، میل به خواب نیز از بین می رود. غده صنوبری با مابقی دستگاههای هورمونی در ارتباط است، در نتیجه تولید«ملاتونین» عملکرد بخشهای دیگر بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، در طول تاریکی شب و زمان خواب، «ملاتونین» ترشح هورمون های«غده هیپوفیز» که بزرگترین غده ی دستگاه هورمونی است را تعدیل می کند، این غده در بدن انسانها ترشح هورمونهای رشد در حیوانات تولید شیر، تخم مرغ و اسپرم را کنترل می کند.

همچنین، این غده با عملکرد«تیروئید» که با سوخت و ساز و «غده ی فوق کلیوی» که ترشح ضایعات بدن را کنترل می کند در ارتباط می باشد. این موضوع روشن است که تغییرات نور و تاریکی براساس فصول سال روی نحوه رشد، تولید مثل و فعالیتهای حیوانات و انسانها تأثیر می گذارد.

آمار نشان داده است که علیرغم زندگی و کار در محیط های بسته، بدن ما هنوز به طور مداوم و به شدت به محیطی بیرونی و تغییرات فصلی واکنش نشان می دهد. دانشمندان دریافته اند که میزان رشد کودکان تحت تأثیر فصول است، برای مثال: بررسی هایی که در کشور های آلمان، سوئیس و اسکاتلند انجام شده، نشان داده است که میزان قد و وزن کودکان در فصل بهار و اوایل تابستان خیلی بهتر است و در بسیاری از کشورها میزان بارداری در فصل تابستان زمانیکه روزها بلندتر می شود به اوج خود می رسد.

در آزمایشات متعدد مشخص شده است که فصول سال بر زمان و طول مدت خواب، محل دردهای بدن، هوشیاری، عادات غذایی، حال و هوای فرد، دوران قاعدگی زنان و فعالیتهای جنسی نیز تأثیر می گذارند.

 

فواید خوردن میوه

هرگز فکر کرده اید که آیا خوردنمان در طول روز صحیح است؟ آیا نکات ایمنی برای سلامتی را رعایت می کنیم؟ مثلاً آیا می دانید میوه چقدر برای سلامتی می تواند موثر باشد یا بعضاً فکر می کنید خوردن میوه یعنی خرید میوه، پوست کندن و خوردن آن...

راه صحیح خوردن میوه ها کدام است؟

طرز صحیح مصرف میوه این است که میوه ها را بعد از مصرف غذا نخورید. میوه ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است اگر میوه ها را به آن صورت بخورید، نقش مهمی در مسموم کردن سیستم بدنتان خواهند داشت. بدنتان را با مقداری انرژی تامین می شود که در صورت عدم بکارگیری صحیح تغذیه، این انرژی به جای مفید بودن باعث از دست دادن وزن و کاهش قدرت برای انجام دیگر فعالیتهای زندگی می شود.

میوه از مهمترین خوراکی هاست. برای مثال در نظر بگیرید که دو تکه نان و یک تکه میوه خورده اید، تکه میوه آماده است که مستقیماً وارد معده و روده تان شود اما به دلیل آن دو تکه نان، از ورود سریع آن به معده جلوگیری شده در نتیجه همه غذا فاسد شده و به اسید تبدیل می شود.

به محض اینکه درون معده، میوه با غذا و آنزیمهای گوارشی تماس پیدا می کند، همه حجم غذا شروع به از بین رفتن و فاسد شدن می کند، پس میوه های خود را زمانی مصرف کنید که معده تان خالی است و یا قبل از خوردن وعده های غذایی تان میل کنید. زمانی که نیاز دارید که آب میوه بنوشید فقط آبمیوه تازه بنوشید نه آبمیوه بصورت کنسرو شده، حتی آبمیوه هایی که بسیار سفت هستند را ننوشید، میوه های پخته شده را نخورید چرا که هرگز ماده مغذی میوه ها را دریافت نخواهید کرد، تنها مزه آنها را می چشید. اما به هر حال خوردن میوه کامل بهتر از نوشیدن آب میوه می نوشید طوری بنوشید که دهانتان پر شود و آن را آرام آرام قورت دهید چرا که باید اجازه دهید که آب میوه با بزاق دهانتان قبل از قورت دادن آن کاملاً ترکیب شود، بد نیست این را هم بدانید برای پاکسازی بدنتان می توانید 3 روز روزه ی میوه بگیرید. برای این کار کافی است 3 روز فقط میوه بخورید و در آخر متعجب می شوید از اینکه دوستانتان به شما می گویند که چقدر پوستتان درخشان و صاف شده است.

نوشیدن آب سرد بعد از غذا= سرطان

میتوانید باور کنید یا نه؟ شاید نوشیدن یک لیوان آب سرد بعد از غذا، بسیار لذت بخش است اما آب سرد مواد روغنی که در آن لحظه مصرف کرده اید را سفت می کند و روند هضم غذا را کند می کند.

زمانی که این رسوبها با اسید واکنش نشان داده و شکسته می شوند، سریعتر از غذاهای جامد، توسط روده جذب می شوند که این امر می تواند بسیار سریع موجب اضافه وزن شده و بعضاً فرد را مبتلا به سرطان نماید، بنابراین بهتر است بعد از غذا، سوپ گرم و یا آب ولرم مصرف شود.

مراحل حملات قلبی(این یک شوخی نیست)

نشانه حمله قلبی، احساس دردد در بازوی چپ نمی باشد، به بروز درد شدیدی در ناحیه فک و آرواره بسیار توجه کنید، همیشه حمله قلبی یا هرگز اولین درد در ناحیه قفسه سینه را در هنگام حمله قلبی نخواهید داشت.

حالت تهوع و عرق کردن شدید از نشانه های معمول است. تقریباً 60 درصد مردم که دچار حمله قلبی در خواب شدند دیگر هرگز بیدار نشدند. درد آرواره ممکن است شما را از خوابی آرام بیدار کند بهتر است مراقب باشید و چرا که هر چقدر بیشتر بدانیم، شانس بیشتری برای نجات یافتن داریم. داشتن رژیم غذایی مناسب و انجام تمرینات بدنی بخصوص در سنین بالا می تواند فرد را از ابتلاء به چنین مشکلاتی بر حذر دارد.

 

نقش ورزش در سلامتی انسان

امروزه پیشرفت علوم و فناوری ها باعث می شود تا انسان ها با اتکا به تکنولوژی نوین، رفتارهای جدیدی را بیاموزند. هر گونه تغییر جدید می تواند اثرات متفاوتی را در تمامی ابعاد زندگی فردی، اجتماعی، اقتصادی و ... انسان به وجود آورد. اما از میان این عوامل، آنهایی که در سلامتی انسان تأثیرگذار هستند از نقش ویژه ای برخوردارند. امروزه به دلیل گذر اپیدمیولوژیک یعنی جایگزینی بیماریهای غیر واگیر به جای بیماریهای واگیردار به خاطر کنترل عوامل بیولوژیک از یک طرف و نقش رفتارهای ناهنجار بهداشتی و سبک زندگی و شیوه های تغذیه در افزایش میزان بیماریهای غیر واگیر از طرف دیگر، لزوم تغییر نگرش در مراقبت و بهداشت را با هدف  حفظ و ارتقاء سلامتی، ایجاب می کند.

با توجه به موارد ذکر شده، نقش بی تحرکی به عنوان یکی از عوامل اصلی در شیوع بیماریها و بروز مرگ، حائز اهمیت است. با توجه به اینکه فعالیت فیزیکی مناسب می تواند تأثیر مهمی در پیشگیری از بروز بیماریها، عوارض آنها و نهایتاً مرگ و میر ناشی از آنها داشته باشد، بررسی تحقیقات علمی در مورد فعالیت فیزیکی، گویای این مطلب است که تحرک بدنی از جمله پیاده روی، یوگا، شنا و ... دارای تأثیرات مفیدی در زمینه پیشگیری از بیماریهای مزمن و غیر واگیر دارد. اصولاً فعالیت فیزیکی مناسب برای تقویت عضلات قلب و ریه و سلامتی، زمانی مؤثر و مفید می شوند که بتواند سبب  بروز تغییرات بیولوژیک مفید در بدن انسان شود که از آن جمله می توان به افزایش تعدد ضربان تا شکل سریع آن یعنی یک دوی نرم و سبک قلب اشاره کرد. میزان تحرک بدنی می تواند به صورت آرام انجام شود. این برنامه می تواند براساس میزان آمادگی جسمانی افراد با هدف نهایی طی 3200 متر در مدت نیم ساعت و با افزایش ضربان قلب 130-120 بار در دقیقه انجام گیرد.

دیگر فواید تحرک بدنی

از جمله محاسن تحرک بدنی در افراد می توان به کاهش روند پوکی استخوان به ویژه در زنان، (چربی مفید، HDL)، کنترل اختلالات چربی خون و کاهش عوارض چاقی و درمان آن کنترل دیابت و کاهش بروز ابتلا به دیابت تیپ2(مرض قند)، پیشگیری از گرفتگی عروق و (کاهش عوارض بیماری های مفصلی و آرتروز، کاهش عوارض حاملگی، تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت وضعیت تنفسی، کاهش علائم بیماری های روده ای، تقویت روانی افراد با کاهش استرس، بی خوابی و اضطراب، تقویت و ایجاد حس شادابی، پیشگیری و درمان اعتیاد اشاره کرد.

فشار خون بالا

با انجام ورزش های ذکر شده در بالا همراه با رژیم غذایی و استراحت مناسب طی یکسال می توان فشار خون بالا را از 17 به حدود 14 رسانید و واضح است که ورزشکاران معمولاً دچار عوارض فشار خون         نمی شوند و ورزش حتی در سنین 80-60 سالگی می تواند در متعادل نگه داشتن فشار خون سهیم باشد. زیرا در اثر ورزش، عروقی که در سطوح بدن جریان دارند، انبساط یافته و فشارخون سقوط می کند. پیاده روی، یوگا، شنا، کوهنوردی و ... به خوبی می توانند فشار خون بالا را متعادل ساخته و به مرحله درمان برسانند.

تأثیر ورزش در سرطان

ورزش سبب تقویت سیستم ایمنی در بیماران سرطانی می شود. بنابر گزارش پژوهشگران کره ای، انجام حرکات ورزشی ساده می تواند سیستم ایمنی بیمارانی را که به دلیل سرطان معده تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، تقویت کند. مطالعه روی 25 بیمار که تحت عمل جراحی خارج کردن تومورهای معده قرار گرفته بودند، نشان داد عملکرد ایمنی بدن افراد که دو روز پس از عمل، انجام حرکات ورزشی از جمله را آغاز کرده بودند، قوی تر از اشخاصی بود که ورزش نکرده بود.

 

آب درمانی؛ مفید برای سالمندان

استفاده از آب برای حفظ و تقویت تندرستی و درمان درد و بیماریها، آب درمانی نامیده می شود. تاکنون بیماریهای زیادی با استفاده از خواص درمانی آب معالجه شده است. آب درمانی از مجموعه کارهایی است که در آن از آب برای بهبود وضع جسمانی- روحی، زیبایی و درمان دردها یا بیماریها استفاده می شود و این استفاده از دو راه بیرونی و درونی صورت می گیرد، راه درونی شامل نوشیدن روزانه آب خالص به مقدار معین و تا زمانی خاص است که توسط درمانگر تجویز می شود و راه بیرونی شامل انواع حمام گیریها و آب پاشی ها به بدن می شود. به دلیل اینکه بی تعادلی از جمله عوامل خطرزای افتادن روی زمین، آسیب دیدگی یا حتی مرگ در سالمندان است، یک دوره ورزش در آب سبب بهبود وضع تعادل و کاهش خطر زمین خوردن آنها می گردد.

آب با شما چه می کند؟

با انجام ورزش در آب، تناسب و سلامت جسم با به دست آوردن سیستم قلبی- عروقی مقاوم، ماهیچه های نیرومند، انعطاف پذیری، هماهنگی، چالاکی و تعادل حاصل می شود. به طور کلی هنگام قرارگرفتن در آب، تغییراتی در زیر بافتها و اندامهای بدن ایجاد می شود که عبارتند از:

-        افزایش درجه حرارت بدن:بر حسب میزان و مقدار گرمای آب، درجه بدن هم تغییر می کند. در مواردی که درجه حرارت آب استخر بین 34 تا 37 درجه باشید، دمای بافتها و عضلات نیز مقداری افزایش می یابد.

-        افزایش سوخت و ساز بافتها: در اثر افزایش حرارت بافتهای مختلف بدن، میزان سوخت و ساز یا متابولیسم عمومی بافتها نیز زیاد می شود.

-        اتساع عروق: با لا بودن حرارت آب به بالا رفتن حرارت بدن و در پی آن سبب متسع شدن عروق و مویرگها می شود. در ضمن، اتساع عروقی می تواند ناشی از افزایش سوخت و ساز سلولها باشد که نیاز به اکسیژن اضافی و دفع بیشتر مواد حاصل از سوخت و ساز را سبب می شود.

-        افزایش میزان فعالیت قلب: به دنبال اتساع عروق خونی و زیاد شدن میزان جریان خون، میزان خون وارده به قلب نیز افزایش یافته و میزان برون دهی قلب نیز افزایش می یابد و فعالیت قلبی هم بیشتر می شود.

    به دنبال ایجاد تأثیرات فیزیولوژیکی فوق در بافتها و اندامهای بدن،یک سلسله    تأثیرات درمانی فرد مشاهده می شود، از جمله اینکه در اثر افزایش جریان خون و بهبود وضع تغذیه در اندامها و دفع سریع مواد زائد، گرفتگی عضلات فرد بر اثر وقوع تغییرات مذکور، این درد و ناراحتی عضلانی از بین می رود. به طور خلاصه می توان گفت که تأثیرات درمانی آب به واسطه ی اثری است که آب روی پوست بدن می گذارد و در روش آب درمانی، پوست بدن به عنوان یک عضو مهم و اساسی است، زیرا بر اثر برخورد جریان آب، گیرنده های پوستی تحریک می شوند. تحریکات ایجاد شده از طریق اعصاب، بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارند که این تأثیرات باعث به وجود آمدن اثرات درمانی آب می شود و استفاده از آب درمانی روی جریان خون، سوخت و ساز بدن، سیستم عصبی، ترکیب خون و میزان ترشح غدد نیز تأثیر می گذارد و در نهایت، تجمع این تأثیرات روی روان فرد منعکس می شود. وقتی در آب راه می رویم، بدن به میزان حجم آبی که با ورود بدن به آن  از یک ظرف پر خارج می شود، سبک تر می شود. این سبکی سبب می شود حرکت در آب برای کسانی که به سختی در خشکی حرکت می کنند و مشکل کم توانی دارند، راحت تر شود. هر کسی می تواند به ورزش در آب بپردازد. اما برای فردی که مبتلاء به آرتروز، اضافه وزن یا چاقی مفرط باشد مناسب تر می باشد. همچنین برای افرادی که بیشتر اوقات روز بی تحرک بوده و به دنبال روشی ساده برای آغاز ورزش هستند و یا افرادی که در حال طی کردن دوران نقاهت بعد از آسیب دیدگی یا یک جراحی بوده و قصد دارند با اجازه پزشک به این ورزش بپردازند نیز مفید می باشد.

بدن شما چه می خواهد؟         

در سنین سالمندی به دلایل مختلف فرد دچار پوکی استخوان شده و به دنبال آن دچار عوارضی مانند شکستگی های مختلف می شود. یکی از علل مهم آن کاهش مواد معدنی در بدن افراد سالمند به هر علتی می باشد که در ذیل به تعدادی از این مواد بسیار مهم اشاره می گردد.

کلسیم

این ماده نقش مهمی در سلامت دوره سالمندی دارد، چرا که کمبود این ماده باعث پوکی استخوان می شود.

آهن

کمبود آهن منجر به کم خونی، احساس ضعف و خستگی می گردد. در انواع حبوبات، مغزها، غلات سبوس دار، میوه های خشک شده (کشمش، توت خشک و برگه زردآلو) و در انواع سبزس خوردن مانند جعفری مقادیر بالایی آهن وجود دارد. جذب بهتر آهن همراه با ویتامینc صورت می گیرد.

روی

کمبود روی باعث بی اشتهایی، مشکلات بینایی و کندی ترمیم زخمها می شود. این ماده در شیر، غلات سبوس دار، مغزها، سبزی های سبز و زرد تیره وجود دارد.

آب

در دوران سالمندی، سه تغییر عمده موجب افزایش احتمال کم آبی بدن می شود:

1-                کاهش حجم آب بدن

2-                کاهش توانایی تغلیظ ادرار توسط کلیه ها

3-                کاهش احساس تشنگی حتی در مواجهه با کم آبی

برای تامین آب مورد نیاز بدن، مصرف روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب یا مایعات بدون گاز با قند و نمک کم توصیه می شود.

ریزش موهای ابرو و مژه
بعضی از مهم ترین علل ریزش ابرو و مژه شامل برداشتن مکرر ابرو, بیماری های غدد درون ریز نظیر بیماری های تیروئید, مصرف داروهای هورمونی نظیر قرص های ضد حاملگی, عفونت های موضعی نظیر آلودگی های قارچی یا عفونت های سیستمیک نظیر سیفلیس است. آلودگی های انگلی نظیر شپش می تواند به شکل ریزش ابرو با خارش تظاهر نماید.بعضی سرطان های مهاجم و استفاده از روش شیمی درمانی نیز در این ریزش موثرند.
ابرو و مژه, دو عامل مهم حفظ زیبایی چهره هستند. مژه و ابرو علاوه بر زیبایی چشم و چهره, اثر حفاظتی داشته و مانع ورود گردوخاک و هر جسم خارجی و در نتیجه صدمه به چشم میگردند.
 مژه ها خاصیت لمسی خیلی شدید دارند و تماس ذرات حتی بسیار ریز با مژه را به مغز خبر میدهند و مغز به محض اطلاع از اینکه یک جسم مضر نزدیک چشم شده است, فورا و به طور اتوماتیک به پلک ها دستور میدهد بسته شوند تا آن ذرهی مضر وارد چشم نشود.
 علل ریزش ابرو و مژه
- کم پشتی ابرو و مژه ممکن است مادرزادی یعنی ژنتیک و ارثی باشد.

چگونه سرم مو را در خانه تهیه کنیم؟
سرم مو سبب شفافیت و براق شدن موها می شود و از گره خوردن موها در هم جلوگیری می کند. همچنین موها را از آسیب ناشی از نور آفتاب و  وسایل آرایشی محافظت می کند.
برای محافظت موها در برابر اشعه فرا بنفش، استفاده از سرم مو خوب است .
محافظت از مو توسط سرم، تا شستشوی بعدی ادامه پیدا خواهد کرد و باید بعد از شستشو، آن را دوباره استفاده کرد.
طرز استفاده از سرم مو
ابتدا موها را با شامپو شستشو دهید. سپس  با آب سرد آن را بشویید تا منافذ بسته مو باز شود.
سپس 4 تا 5 قطره از سرم مو را کف دست ریخته و آن را به موها بزنید و اجازه دهید تا جذب موهایتان شود.
بعد از مصرف سرم، نیازی نیست موهایتان را پس از تماس با مواد شیمیایی شستشو دهید، زیرا سرم مو حاوی سیلیکون است و سیلیکون جاذب مواد نیست و از ورود موادی مانند خاک و نورآفتاب و گردوغبار به مو جلوگیری می کند.

چشم های دائما خیس!

 


اشک ریزش دائمی یک مشکل شایع، به ویژه در افراد مسن است. مسدود شدن مجرای اشکی شایع ترین علت آن است، اما تعدادی از علل دیگر نیز برای این مساله مطرح می باشند. اگر علائم خفیف باشند ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در برخی موارد عمل جراحی می تواند مجرای مسدود شده اشک را باز نماید. سایر درمان ها به علت بستگی دارد.
چه کسانی دچار این بیماری می شوند؟
این بیماری (ریزش اشک بر روی گونه ها) می تواند در هر سنی رخ دهد، اما به خصوص در نوزادان کوچک و در افراد بالای سن 60 سال شایع تر است و می تواند در یک یا هر دو چشم ایجاد شود.
 علل احتمالی اشک ریزش دائمی چه هستند؟
- ساخت یا ترشح بیش از حد اشک
 - احساسات باعث می شوند که گریه کنید.

علل و علائم عفونت چشم چیست؟
عفونت‌ چشمی چنین تعریف می‌شود: چشم قرمز شود، پلک‌ها متورم شود و چشم دارای ترشحات چرکی باشد، یا اینکه آن‌قدر ترشح زیاد باشد که صبح‌ها هنگام بیدار شدن، چشم‌ها به سختی باز شوند.
چشم عضوی از بدن است که اگر روزی دچار اختلال شود، بخش عمده ای از زندگی ما را با مشکل مواجه می کند. یکی از شایع ترین اختلالاتی که ممکن است در چشم پدید آید، عفونت چشم است.
 علایم عفونت چشم
- رنگ سفید کره چشم، صورتی یا قرمز رنگ می شود.
- ترشحات سبز، زرد یا سفید رنگ در گوشه چشم جمع می شود.
- مرتب از چشم اشک می آید.
- هنگام پلک زدن احساس می شود که چیزی مثل سنگ ریزه یا شن و ماسه، در چشم وجود دارد.
- پلک ها هنگام خواب خشک می شوند.
- در ناحیه پلک ها، ورم به چشم می خورد.
- یک توده دردناک و کوچک قرمز رنگ در ریشه مژه ها احساس می شود.
در بعضی موارد به خصوص در عفونت‌های ویروسی چشم ممکن است تب، گلودرد و علایم سرماخوردگی نیز همراه این نشانه‌ها باشد.

برای خرید کرم دور چشم چه باید کرد؟
پوست اطراف چشم یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن است و معمولا روی تمام محصولات و کرم‌های مختلف نوشته شده که زیر چشم استفاده نشود، اما برای خرید کرم دور چشم باید چه کرد؟ حتما باید دقت ویژه‌ای داشت تا مبادا به پوست این قسمت آسیبی برسد.
در داروخانه‌ها انواع مختلفی از این نوع کرم‌‌ها وجود دارند که به راحتی شما را سرگردان می‌کنند تا نتوانید کرم مناسب را شناسایی کنید، اما اگر نکات خاصی را بدانید و روش‌های تشخیص یک کرم خوب را یاد بگیرید، به راحتی می‌توانید بهترین کرم را انتخاب کنید.
 
می‌خواهید چه زمانی از آن استفاده کنید؟
با خود فکر کنید که قرار است چه زمان‌هایی از کرم خود استفاده کنید، مثلا می‌خواهید در طول روز کرم بزنید، یا تنها شب‌ها از کرم دور چشم‌تان استفاده ‌کنید، یا این‌که به‌دنبال کرم‌های مختلفی برای هر دوی این حالت‌ها هستید. به‌عنوان مثال بعضی از افراد کرم ضدچروک روشن‌کننده‌ای می‌خواهند که زیر آرایش از آن استفاده کنند. اگر شما همچین کرمی می‌خواهید، حتما باید در آن فیلترهای محافظت‌کننده در برابر اشعه ماورای بنفش یا 
SPF وجود داشته باشد. البته اگر هم درون کرم شما موادی چون دی‌اکسید تیتانیوم یا زینک اکسید وجود داشته باشد، می‌تواند از پوست در مقابل آفتاب محافظت کند.

چرا سردرد می گیریم؟
یکی از شایع ترین دردها در طول زندگی افراد، سردرد است که کودکان و بالغین را گرفتار می‌کند. ممکن است سردرد به تنهایی وجود داشته باشد و یا همراه با برخی علائم دیگر باشد. ممکن است در مواردی سردرد همراه با گلودرد، سرماخوردگی و یا بیماری های سینوسی و یا سایر بیماری ها نیز باشد. 
در این مقاله مطالبی درباره علل و انواع سردرد شایع آورده شده‌ است.
آیا می‌دانید شما چه نوع سردردی دارید و علت ایجاد آن چیست؟
در واقع علت ایجاد 95 درصد سردردها، بیماری و یا ناهنجاری های ساختاری بدن نیست. بلکه علت اصلی را باید در شرایط عادی زندگی مانند استرس، خستگی، کمبود خواب، گرسنگی، تغییرات هورمون استروژن، تغییرات آب و هوا و یا وابستگی به کافئین جستجو کرد.
خوشبختانه فقط موارد نادری از سردرد وجود دارند که خطرناک هستند.
 علل ایجاد سردرد چیست؟
- الکل، کافئین و سایر موادی که وابستگی در بدن ایجاد می‌کنند.
- تغییرات میزان مواد شیمیایی در بدن مانند انتقال دهنده های عصبی
- سرفه و یا عطسه
- کم شدن آب بدن
- مشکلات دندانی یا اعمال دندانپزشکی مانند عصب کشی
- خوردن غذاها و یا نوشیدن مایعات سرد
- فشارهای عصبی و عاطفی
- مواجهه با دود و یا بخار مواد شیمیایی مانند مونوکسید کربن
- خستگی چشم
- تب
- قرار گرفتن در ارتفاعات : سطوح پایین اکسیژن می‌تواند موجب سردرد شود
- فشار خون بالا
- عفونت سینوس ها، مانند سینوزیت یا ایجاد آبسه
- برخی کارهای پزشکی مانند کشیدن مایع مغزی نخاعی
- داروها
- کشیدگی عضلات گردن، عضلات بالاتنه یا عضلات شانه
- عفونت های دستگاه تنفس فوقانی

بیماری آنژین با درد قفسه‌سینه
آنژین نوعی درد قفسه سینه است که دراثر کاهش جریان خون به عضلات قلب بوجود می آید. آنژین یکی از علامت های بیماری عروق کرونر قلب می باشد.
اگر شما دارای درد قفسه سینه‌ی بدون دلیل هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید.
 علائم
درد قفسه سینه
درد بازو، گردن، فک، شانه و یا پشت
تهوع
خستگی
تنگی نفس
عصبانیت
تعریق
سرگیجه
 ممکن است درد قفسه سینه با فشار، سنگینی، احساس پری و یا درد در مرکز قفسه سینه همراه باشد.
برخی از بیماران مبتلا به این بیماری، حس می کنند که یک وزنه سنگین بر روی قفسه سینه آنان گذاشته شده است.
شدت، مدت و نوع آنژین بسیار متفاوت است.
آنژین مقاوم شایع ترین نوع آنژین می باشد.
آنژین مقاوم با فعایت بدنی بوجود می آید و با استراحت کردن از بین می رود.
اگر این نوع آنژین، بدتر شد و یا دچار تغییراتی گردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

آنفلوآنزای مرغی چیست؟
آنفلوآنزای مرغی، یک عفونت ویروسی در پرندگان است. این ویروس می تواند انسان ها را نیز بیمار کند. این بیماری می تواند همه گیر شود.
اولین ویروس آنفلوآنزای مرغی که باعث عفونی شدن انسان گردید، در هنگ کنگ در سال 1997 یافت شد.
این بیماری همه گیر از مرغ ها شروع شد و به نام آنفلوآنزای مرغی (
H5N1) شناخته گردید.
موارد انسانی آنفلوآنزای مرغی در آسیا، آفریقا، اروپا، اندونزی، ویتنام، اقیانوس آرام و خاور نزدیک گزارش شده است.
صدها نفر مبتلا به این ویروس شدند. بیشتر از 60 درصد مبتلایان در اثر این بیماری از دنیا رفتند.
شیوع این بیماری در جهان بیشتر در مورد انسان می باشد.
پرندگان آلوده به این ویروس می توانند توسط مدفوع و یا بزاق خود، در مدت 10 روز، این ویروس را رها کنند.
ویروس آنفلوآنزای مرغی برای مدت زمان طولانی در یک محیط زنده می ماند.
بیماری ممکن است با لمس کردن منتقل شود.

درباره گواتر چه می دانید؟
گواتر به معنای بزرگی غده تیروئید است. در برخی موارد، همزمان با بزرگ‌شدن اندازه غده، تیروئید دچار کم‌کاری و پرکاری می‌شود و البته در بسیاری موارد، این غده با وجود بزرگ‌شدن اندازه، هیچ‌گونه اختلال عملکرد ندارد.
غده تیروئید در جلوی گردن قرار گرفته و به راحتی قابل دیدن است. وقتی چیزی را قورت می‌دهیم، همراه با حنجره، غده تیروئید هم بالا و پایین می‌رود و به این ترتیب، می‌توان آن را مشاهده کرد.
 وقتی غده تیروئید بیش از حد بزرگ شود، به نوعی جلوی گردن برجسته می‌شود و ممکن است توجه اطرافیان را جلب کند.
 اولین و مهم‌ترین نکته در مورد گواتر این است که نباید با مشاهده آن مضطرب شد، زیرا عموما خطر چندانی فرد را تهدید نمی‌کند.
با دو نوع کار تشخیصی می‌توان بررسی گواتر را انجام داد.
اول آزمایش خون و اندازه‌گیری هورمون‌های تیروئید در خون است که کم‌کاری، پرکاری یا طبیعی بودن کار تیروئید را مشخص می‌کند.

کسانی که همیشه مضطرب هستند
اختلال اضطراب منتشر
این طبیعی است که بعضی مواقع نگران باشید. اما برخی افراد هر روز، حتی زمانی که نگرانی بی مورد می باشد، احساس ناراحتی و دلواپسی دارند. اگر این نگرانی بیشتر از 6 ماه طول بکشد، فرد دچار اختلال اضطراب منتشر
Generalized Anxiety Disorder  یا GAD می باشد.
بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال، از بیماری خود اطلاعی ندارند، بنابراین درمان هم نمی شوند.
در موارد شدید،
GAD می تواند با شغل، روابط و فعالیت های روزانه فرد تداخل داشته باشد.
علائم روحی
مهم ترین علامت این بیماری، احساس اغراق آمیزی از اضطراب می باشد. ممکن است دلیل این احساس را ندانید و یا ممکن است نگرانی بیش از حد در مورد مسائل عادی مانند: صورت حساب ها، روابط و سلامت خود داشته باشید.
تمام این نگرانی ها می تواند بر خواب و فکر شما اثر بگذارد.
همچنین ممکن است در اثر کمبود خواب و یا بیماری ، تحریک پذیر شوید.

کتوتیفن؛ داروی ضدحساسیت و ضدآسم
كتوتیفن (
KETOTIFEN) به گروه داروهای آنتی هیستامین تعلق دارد. این دارو معمولا برای پیشگیری از آسم استفاده می شود.
نام تجارى دارو 
Zaditen و جزو گروه دارویى  ضدآسم، ضدآلرژی و از گروه شیمیایى داروهای مهارکننده می باشد.
 
در فصل بهار كه انواع حساسیت ها بسیار شایع است، داروهای ضدحساسیت یا همان آنتی هیستامین ها مصرف بالایی پیدا می كنند. یكی از این آنتی هیستامین های محبوب و مفید، كتوتیفن است.
 
كتوتیفن (
KETOTIFEN) به گروه داروهای آنتی هیستامین تعلق دارد. این دارو معمولا برای پیشگیری از آسم استفاده می شود.
كتوتیفن در موارد دیگری از آلرژی همچون التهاب بینی و التهاب ملتحمه، نیز به كار می رود. اصولا كتوتیفن با كاهش التهاب در مجاری هوایی، باعث حركت آزادتر هوا در آن ها می شود. كتوتیفن به شكل قرص و شربت در دسترس است.

فیبروز کیستی؛ بیماری ریوی کشنده
فیبروز کیستی (
Cystic fibrosis) یا فیبروز کیستیک، یک بیماری نادر مادرزادی است، یعنی نوزاد از بدو تولد این بیماری را از پدر و مادر خود به ارث می برد.
اگر پدر و مادر هر دو سالم باشند، اما هر یک از آنها حامل یک ژن معیوب فیبروز کیستی باشند، هر فرزندی را که مادر حامله شود، 25 درصد شانس به ارث بردن هر دو ژن معیوب و در نتیجه ابتلا به فیبروز کیستی را دارد.
علائم این بیماری در کودک مبتلا عبارتند از :

عفونت های عود کننده ریه همراه با سرفه و ناراحتی های تنفسی
اسهال ممکن است به صورت دوره ای با یبوست جایش را عوض کند
مدفوع چرب و بدبو
رشد ناکافی
ورم شکم
تحلیل رفتن دست ها و پاها
این بیماری به تعدادی از غده های بدن آسیب می رساند، مخصوصاً غده هایی که در پوشش داخلی لوله های برونشی در ریه قرار دارند.

درد مچ و ساق پا
درد مچ پا می تواند به علت التهاب یکی از مفاصل مچ پا باشد، اما به طور معمول درد مچ پا ناشی از مشکل در رباط های مچ پا است.
علل شایع درد مچ پا عبارتند از :
ضربه به مچ پا، یا پیچ خوردگی مچ پا
التهاب ناشی از نقرس
آرتروز یا استئوآرتریت
آرتریت روماتوئید یا روماتیسم
نقرس کاذب
التهاب ناشی از بیماری پسوریازیس
سندرم رایتر
عفونت مفاصل مچ پا
 مراقبت های خانگی
- به درد مچ پا اهمیت دهید. در قدم اول می بایست به مفصل دردناک استراحت داده شود، لذا آن را حرکت ندهید.
- گاهی برای آسیب ندیدن مچ پا در اثر حرکت یا ایستادن، لازم است آن را آتل گرفت.
- در صورت وجود التهاب در مچ پا، دستور دارویی پزشک معالجتان را به دقت مراعات کنید.
- با کاهش درد مچ پا به تدریج فعالیت های خود را آغاز کنید.
- ورزش های مچ پا را روزی چند بار انجام دهید تا به آمادگی قبلی برسید.