هوالجمیل

 

دکترعلیرضا قسمتی وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه


جهانی شدن مقررات ورزشی

بازی های المپیک

بازی های المپیک شناخته شده ترین مسابقات ورزشی دوران باستان در یونان است که هر چهارسال یک بار و از سال 776 پیش از میلاد در المپیا که محل صحن زئوس بود برگزار شد.

مسابقات و جشن های المپیا تا سال 394 میلادی ادامه داشت که امپراطور رم آن را تعطیل کرد. یک باستان شناس آلمانی به نام کورتیوس در دل تپه های خاموش المپیا به کاوش پرداخت و آثار شگفتی را کشف کرد که فکر احیای این بازی ها قوت گرفت و با هزاران دشواری مردی انساندوست به نام ((یی یر بارون دوکو برتن)) فرانسوی به کمک دوستان خود در سال 1889 در پاریس همایشی تشکیل داد و اساس بازی های جدید المپیک را پایه گذاری کرد. بازی های المپیک با الهام از این همایش به طور رسمی از سال 1896 هر چهار سال یکبار در نقاط مختلف جهان برپا می شود و فقط سه دوره بر اثر جنگ ها ی جهانی اول و دوم انجام نشد. شمار شرکت کنندگان در المپیک سال 1896،از 15 کشور جهان 245 نفر بود که در سال 2004 در المپیک تابستانی آتن به حدود 100/11 نفر از 203 کشور جهان رسید. در سال 2008 شمار کشورهای شرکت کننده در بازی های المپیک چین 204 کشور با 028/11 ورزشکار و در انگلستان در سال 2012 شمار کشورهای شرکت کننده 204 با 10500 ورزشکار بود که رقم از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد 10 کشور بیشتر است.

ورزشکاران ایرانی در این بازی ها در رده چهاردهم و در بازی های پاراالمپیک در رده یازدهم قرار گرفتند. ورزشکاران معلول ایرانی در بازی های پاراالمپیک صاحب 24 مدال شدند که 11 مدل آن ها طلا بود.

فدراسیون فیفا

یکی از فدراسیون های بین المللی ورزشی، فیفا است که اداره کننده امور ورزشی در سطح جهان است. محل استقرار این فدراسیون شهر زوریخ در کشور سوئیس است. فیفا دارای 208 عضو است که 15 عضو از اعضای سازمان که در فیفا می توانند عضو باشند ولی در سازمان ملل متحد بخشی از کشور دیگری از قبیل چین و ...محسوب می وند.

جهانی شدن ورزش و تأثیر آن در جهانی شدن فرهنگ و آداب ورزشی در تمام رشته ها شناخته شده در کشورها و شکل گیری ((دهکده جهانی ورزشی)) به وضع محسوس است به خصوص که هر رشته ورزشی قواعد و مقررات ویژه جهانی دارد و فدراسیون بین المللی ویژه ای متولی هر رشته خاص می باشد، مانند رشته های فوتبال ژیمناستیک، وزنه برداری، والیبال، کشتی، بوکس، دومیدانی و ده ها رشته ورزشی دیگر که همگان از آن ها آگاه هستند و توضیح بیشتر در مورد آن ها ضرورت ندارد.